28 вересня – Всесвітній день проти сказу

Сказ або гідрофобія (водобоязнь) – гостра особливо небезпечна інфекційна хвороба, яка характеризується ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю. Заразитися можна від укусу, при попаданні слини на подряпину,садно або навіть не пошкоджену шкіру, слизові оболонки очей, порожнини рота, носа, при дотику з предметом або одягом, забрудненими слиною хворої на сказ тварини. Важливо знати, що від людини до людини сказ не передається.
Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Особливо небезпечними є бродячі собаки, домашні кішки, а з диких тварин – лиси, вовки, кажани, єноти, куниці.
Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Тобто, якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже не можливо, єдиний спосіб порятунку – це вакцинація, яку проводять якомога швидше одразу після інфікування, до настання хвороби.
Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з`являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Часто (внаслідок утрудненого ковтання) з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть.
Слина хворої тварини містить в собі вірус ще раз 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварини, які зовні виглядають здоровими.
При покусах чи ослиненні тваринами необхідно:
– При укусах домашніх тварин, для встановлення за ними ветеринарного спостереження, з`ясувати прізвище та адресу власника тваринами. Собаку чи кішку не вбивати 15 днів, а по-можливості, доставити у ветлікарню;
– При укусі чи ослиненні дикими тваринами – якомога швидше звернутися до лікаря і пройти курс щеплень;
– Рану промити водою з милом, змастити йодом, накласти асептичну пов`язку і негайно звернутися до лікарні до травматолога.
Лише своєчасно виконана вакцинація захистить Вас від захворювання та врятує Вам життя!
Травматолог – ортопед Маслій Степан П.