Визначено переможців регіонального конкурсу дитячого малюнка присвяченого Дню Незалежності України

Визначено переможців регіонального конкурсу дитячого малюнка присвяченого Дню Незалежності України

04 серпня 2020 року визначили переможців регіонального конкурсу дитячого малюнка присвяченого Дню Незалежності України.
Для участі в …

Відбулась 34 сесія районної ради

Відбулась 34 сесія районної ради

Сьогодні, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 34 сесія районної ради.

Відбулась 33 сесія районної ради

Відбулась 33 сесія районної ради

В четвер, 25 червня, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 33 сесія …

Відбулася 32 сесія районної ради

Відбулася 32 сесія районної ради

Злагоджено та оперативно, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина, сьогодні, 14 травня 2020 року, відбулось …

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

За підтримки райдержадміністрації та районної ради було налагоджено співпрацю між меценатами Рогатинщини і комунальним …

Попередня
Наступна

Голова ради вітає!

Шановні друзі!

     Щиро вітаю Вас на офіційному сайті Рогатинської районної ради.
Рогатинська земля – це край багатих національних традицій, високого рівня культури, батьківщина талановитих та працьовитих людей, колиска всесвітньовідомої Роксолани – Насті Лісовської. Тут на кожному кроці подих історії, великої і самобутньої, яка писалась мечем і вогнем, горем і радістю впродовж більше як вісімсот років.
Одним із головних принципів діяльності ради є відкритість її діяльності, забезпечення прозорості у прийнятті рішень та готовності до конструктивного діалогу з громадою.
На сайті Ви зможете отримати повну та достовірну інформацію про структуру ради, роботу депутатського корпусу, постійних комісій, рішення ради, переглянути новини та інформаційні повідомлення.
Впевнений, що наша співпраця і спільні зусилля сприятимуть всебічному розвитку Рогатинщини.

З повагою
голова районної ради
Роман Гринишин

Рогатинська районна рада > Новини > Добро – законослухняність – надія на краще життя пов’язані між собою

Добро – законослухняність – надія на краще життя пов’язані між собою

У переддень 29-ої річниці незалежності України і в наближенні до завершення каденції районної ради сьомого скликання про найголовніші напрямки, над якими працював і працює представницький орган влади, про сьогодення і майбутнє громади Рогатинщини спілкуємося з головою Рогатинської районної ради Романом ГРИНИШИНИМ.

-Формат районної ради як такий має доволі незначні повноваження, тому що згідно з чинним законодавством ми делегували їх райдержадміністрації, яка фактично є органом управління всіх інстанцій, відділів та структур. Районна рада має досить таки вузькі функції. Це – заведення коштів у бюджет, ухвалення головного фінансового документа району, над яким працюємо, і за яким живе Рогатинщина протягом року.

Наша каденція припала безпосередньо на час змін і реформ – медицини, освіти, упорядкування доріг, благоустрою. Останніми роками значні кошти почали спрямовувати як з районного, так і з обласного та державного бюджетів на ремонт наших автошляхів. Вважаю ключовим досягненням, що ми знайшли можливість у такому невеликому бюджеті виділяти кошти на потрібні для громади речі. Звичайно, цих грошей недостатньо через те, що районний бюджет не є розпорядником коштів, а ми є тільки зв»язувальною частиною між державним бюджетом й органами управління.

 Можливо, хтось думає, що районна рада впливає на всі структури безпосередньо. Та він глибоко помиляється, бо на це є інший орган влади. Але формування районного бюджету – це та дорожня карта, яку ми вимальовуємо, і за нею живе район. Стараємося завжди у своїх рішеннях забезпечувати передусім закриття потреб тих галузей, які фінансуємо: освіти (непедагогічних працівників), закладів культури, а також Рогатинської ДЮСШОР, центру соціального обслуговування в с.Данильче, оплату за спожиті енергоносії в медзакладах тощо.

Окрім того, найголовніша складова в нашій роботі – це підтримка в пристойному вигляді нерухомості. Ми є засновники (співзасновники) практично всіх шкіл району, ФАПів, амбулаторій, тож дбали про них, ремонтували приміщення закладів освіти, культури, значні кошти останніми роками спрямували на ремонт центральної районної лікарні, де зроблено немало задля того, щоб головний лікувальний заклад району мав пристойний вигляд.

Водночас, виникало в роботі також багато неприємних моментів. Довелося реформувати освіту: на сьогодні всі навчальні заклади вдалося зберегти, хоча більше 20 із них змушені були понизити в ступені. Та все ж у процесі реформування 5 школам повернули попередній ступінь, оскільки в результаті перемовин органи місцевого самоврядування проявили готовність їх дофінансовувати.

Також реформовано медицину. Оцінювати результати цього процесу належить громаді – зміни пішли на користь людям чи ні. Це була об»єктивна необхідність, адже настав такий час, коли ми безпосередньо залежимо від коштів державного бюджету у вигляді освітньої і медичної субвенцій. І в району не було і не має змоги утримувати мережу галузей в такому вигляді. Тому довелося йти на доволі непопулярні кроки. 

Рогатинська районна рада – політичний орган, може, хтось цього і не знає, але політичні сили беруть безпосередню участь у представницькому процесі до органів місцевого самоврядування. І тому хочемо ми цього чи ні – існує політика навіть такого містечкового рівня, де були певні голосування, що мали політичну складову. І в цьому я бачу найбільшу проблему в таких органах влади, як наша районна рада. Цей деструктив, що був під впливом політичних партій, незавжди приносив користь громаді. У зв»язку з цим вважаю, що орган місцевого самоврядування – рада має бути аполітичною. До неї люди повинні обирати своїх представників сіл, громад, господарів, розумних, авторитетних людей, які б могли правильно вести насамперед господарську діяльність, оскільки в районі політика як така – відсутня.

Але нинішня суцільна партизація за новим Виборчим кодексом суперечить тому, що Ви говорите…

Я також не в захопленні від цього виборчого законодавства, не схвалюю того, що на рівні нашої майбутньої ОТГ, в якій більше 10 тис. виборців, кандидати прив»язані до політичних сил.  Вважаю, що найкраще волевиявлення відображали мажоритарні округи, де кожен регіон мав право обрати свого представника в раду.  А теперішній виборчий процес спотворює представництво місцевої громади в раді, і надалі можливий варіант, коли велика частина сіл не матиме свого депутата в ОТГ. На сьогодні такі приклади також є, коли деякі великі села не мають свого районного депутата, а натомість від окремих невеликих населених пунктів їх є двоє.

У раді майбутньої ОТГ можливе абсолютно зворотне: буде представництво тільки великих сіл і Рогатина, а малі населені пункти можуть залишитися без представництва в керівному органі ОТГ. Тому я за це переживаю, оскільки вважаю: кожен регіон має мати свого представника в раді ОТГ, який відстоюватиме інтереси сільського населення малочисельних населених пунктів.

Як тривалий карантин через світову пандемію Covid-19 вплинув на бюджет, економіку району?

Ми ще такого гострого впливу коронавірусу ще не відчуваємо, але він точно буде за певний короткий час, оскільки економіка, якщо вона падає, то не дає одразу результату, а наслідковість економічної кризи буде згодом. Звичайно, багато підприємств не могли працювати на повну потужність. Люди, особливо в приватному декотрі, не мали змоги ходити на роботу, а відповідно, отримувати зарплатню. У результаті бюджет недоотримав податки із зарплати. Районний бюджет відчує цей економічний негатив десь всередині жовтня. На сьогодні не можу сказати, що в районі є критична ситуація з економікою: бюджет за півріччя ми практично виконали непогано.

Рогатинщина і так не надто сильна економічно, оскільки в нас немає великих бюджетоутворювальних підприємств. Регіон переважно сільськогосподарський, де аграрії мають кожен декілька працівників, а в незначної кількості товаровиробників їх є кілька десятків офіційно працевлаштованих. Це велика проблема для регіону, тому що, не маючи таких суб’єктів господарювання, ми не можемо конкурувати за дохідною частиною з іншими районами.

 Утім, Рогатинщина не пасе задніх. Завдяки правильній політиці, співпраці з органами місцевого самоврядування ми на доволі на пристойному місці за статистикою на рівні області. Але я не прихильник рейтингів, а прихильник доброго життя в громаді. А реальний рівень життя мають оцінювати люди.

У нас є надзвичайно багато для вирішення проблем, але це треба робити спільно, бо ніяка посадова особа особисто з цим не справиться. Потрібно вести правильно векторну політику знизу догори і навпаки, та  має бути взаєморозуміння від керівника до безпосереднього виконавця.

Перспектива району до кращого життя велика. Економічний потенціал є, за правильного ведення економічної політики, господарювання наша рогатинська громада має шанс жити набагато краще і пристойніше.

 Яка Ваша думка щодо укрупнення районів?

– Прості люди якихось незручностей у зв’язку з цим не відчують взагалі. Ми ведемо мову про те, що всі послуги для пересічних громадян будуть  надавати в ОТГ, що матиме повноваження для того, аби задовольнити безпосередньо всі потреби громади. Район стане формальною адміністративною одиницею з мінімальними повноваженнями, які в особливий спосіб не впливатимуть на життєдіяльність його громад безпосередньо. На мою думку, це більш політичне рішення, яке дозволяє залишити певний інтерес і вплив вищих керівних органів влади  на регіональному рівні. Тому що, обравши в ОТГ прямим голосуванням голову і депутатів, громада фактично відмежовується від всіх інших номенклатурно-адміністративних одиниць.  

Така модель адміністративного управління запозичена з європейського досвіду?

Радше, це індивідуально європейська модель. Вважаю, ми наразі на стадії експерименту, бо не можна сказати, що Європа теж пішла таким досконалим шляхом. У них процес відбувався легше, оскільки дозволяла економіка. Європейські донори допомагали тим державам ставати на ноги, і значного впливу райони не мали на формування життя ОТГ у наших сусідніх державах. Думаю, з часом формат може змінюватися. Але ключове в реформі – створення ОТГ. Ми вже дозріли до такого об’єднання, до того, аби не тільки кошти залишалися в громаді, а й повноваження також, для виконання яких у нас є відповідні спеціалісти.

Розкажіть про декілька корисних для громади краю ініціатив районної ради.

Ключові ініціативи, на жаль, припали на закінчення каденції, оскільки щось ініціювати без економічного підґрунтя абсолютно недоречно. Цьогоріч вдалося акумулювати певну частину коштів для втілення ініціатив, про які поведемо мову.

А це, зокрема, створення комунального підприємства з соціального перевезення наших громадян, яке сьогодні на завершальній стадії. Залишилося проведення сертифікації автобусів. Маю надію, що на дату виходу цього номера газети в світ певні зрушення відбудуться, і до вересня автобуси прибудуть на рогатинські терени.

Другий амбітний проєкт – допомога нашим органам місцевого самоврядування в упорядкуванні населених пунктів. Ми вже виділили перших 100 тис. грн. на комунальне підприємство для укладання трудових угод із громадянами, які захочуть працювати в селах. До кінця серпня розпочнеться безпосереднє підписання угод, за якими 5-7 пілотних проєктів стартуватимуть у наших громадах.  

Третій невеликий проєкт – допомога балансоутримувачам доріг обласного значення (загальна їхня протяжність в районі – 242 км) в усуненні їхньої критичної ямковості. Маю на увазі дороги з не асфальтним покриттям (Воскресинці-Лук.-Вишнівський, Підгороддя-Виспа, Нижня Липиця-Сарники). Ми наразі виділили близько 300 тис. грн. на закупівлю підсипального матеріалу, а сільські ради мають його привезти та укласти угоду з підрядником виконання робіт – Рогатинською ДЕД.

Окрім того, закінчено поточний ремонт дороги Воскресинці-Букачівці, триває капітальний ремонт дороги Жовчів-Данильче-Чесники. Розроблено документацію на частину капремонту дороги Конюшки – Журавеньки. Величезні надії  покладаємо на обіцянки обласної влади  щодо ремонту об’їзної дороги Стрий-Тернопіль на ділянці між с.Вербилівці через об’їзну дорогу до Пукова. Завдяки здоровому лобіюванню обласного  керівництва та народного депутата України Едуарда Прощука, надіємось, буде виділено 50-60 млн. грн. на проведення капітального ремонту ще цьогоріч.

Чи влада району якось сприяла у працевлаштуванні вивільнених працівників освіти після проведеної реформи галузі?

Реформа в будь-якому вигляді приносить і плюси, і мінуси. Коли люди втрачають роботу – це найбільший мінус. Люди втратили роботу як в освіті, так і в медицині. Відділ освіти, зі свого боку, старався пропонувати молодим спеціалістам наявні вакансії, але все ж багато педагогів стали безробітними. Хочу зауважити, що українське законодавство дуже лояльне до громадян пенсійного віку. А коли б було навпаки, то ми б практично не мали серед молодих людей тих, які не мають місця праці, бо на теренах району є понад 100 пенсіонерів, котрі працюють у навчальних закладах, і така ж кількість молодих фахівців, що залишаться не працевлаштованими.

На жаль, реформа призвела до звільнення молодих спеціалістів. І це не треба замовчувати, а говорити про проблему відверто. Водночас, запропонувати фахівцям за їхньою освітою у нас місце праці зараз – практично мало можливостей.

Та після місцевих виборів лави безробітних ще поповняться?..

Не будемо цього скривати: нині чиновницький апарат надто великий, і зберігати його в такому складі в майбутній ОТГ не варто. На мою думку, роботою буде забезпечено не більше третини сьогоднішнього адмінапарату (працівники районної, міської та сільських рад, райдержадміністрації зі всіма її структурами).

Не за горами – 1 вересня. Цього навчального року діти сядуть за парти? І хто забезпечить виконання санітарно-гігієнічних норм?

Зараз, як бачите, дуже важко стверджувати конкретно стосовно того, як все відбуватиметься, оскільки епідситуація змінюється щотижня, а відповідно – і підходи.

Беззаперечно одне: заклади освіти краю готові до прийому дітей. Ми працюємо над повним забезпеченням за рахунок бюджетних ресурсів засобами дезінфекції, дистанційними термометрами, а також гарантуватимемо в повному обсязі безпечний та комфортний  підвіз «Шкільними автобусами» наших учнів до навчальних закладів. Якщо ситуація не погіршиться в нашому районі, то навчальний процес розпочнеться без ускладнень.

І на завершення предметної розмови, якими словами, Романе Дмитровичу, Ви б хотіли звернутися до краян, на чому акцентувати їхню увагу, на що націлити?

Насамперед, бажаю нашій громаді здоров’я і терпіння, бо всі ми переживаємо непрості часи – як економічно, так і політично. Сьогодні в державі йде війна. А загалом із певних об’єктивних причин

багато що не так робиться, як належало б.

 І наші люди, передусім, потребують порозуміння між собою. Тому бажаю громаді бути доброю стосовно себе та близьких, а також законослухняною, бо тільки тоді можуть бути порядок і надія на поліпшення життя.

У складному сьогоденні люди розбалансовані і за своєю природою хочуть жити краще. Тож нехай кожен докладе задля цього певні зусилля. Підставлятимемо один одному плече – і все в нашій державі, в нашому регіоні стане гаразд. Любімо свою державу – Україну!

Вела інтерв’ю Ольга КОНОПАДА.

(Рогатинська районна газета «ГОЛОС ОПІЛЛЯ», 21 серпня 2020 р., № 29).