Відбулася 32 сесія районної ради

Відбулася 32 сесія районної ради

Злагоджено та оперативно, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина, сьогодні, 14 травня 2020 року, відбулось …

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

За підтримки райдержадміністрації та районної ради було налагоджено співпрацю між меценатами Рогатинщини і комунальним …

Відбулася 31 сесія районної ради

Відбулася 31 сесія районної ради

Сьогодні, 23 квітня, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 31 сесія районної ради. Зважаючи на …

Із відповідальністю до себе та ближніх

Із відповідальністю до себе та ближніх

Яка ситуація в нашому районі у зв’язку з світовою пандемією коронавірусу, як працюють медики в непростих умовах – про …

Попередня
Наступна

Голова ради вітає!

Шановні друзі!

     Щиро вітаю Вас на офіційному сайті Рогатинської районної ради.
Рогатинська земля – це край багатих національних традицій, високого рівня культури, батьківщина талановитих та працьовитих людей, колиска всесвітньовідомої Роксолани – Насті Лісовської. Тут на кожному кроці подих історії, великої і самобутньої, яка писалась мечем і вогнем, горем і радістю впродовж більше як вісімсот років.
Одним із головних принципів діяльності ради є відкритість її діяльності, забезпечення прозорості у прийнятті рішень та готовності до конструктивного діалогу з громадою.
На сайті Ви зможете отримати повну та достовірну інформацію про структуру ради, роботу депутатського корпусу, постійних комісій, рішення ради, переглянути новини та інформаційні повідомлення.
Впевнений, що наша співпраця і спільні зусилля сприятимуть всебічному розвитку Рогатинщини.

З повагою
голова районної ради
Роман Гринишин

Рогатинська районна рада > Новини > Із відповідальністю до себе та ближніх

Із відповідальністю до себе та ближніх

Яка ситуація в нашому районі у зв’язку з світовою пандемією коронавірусу, як працюють медики в непростих умовах – про ці та багато інших проблематичних питань ми ведемо мову з головою Рогатинської районної ради Романом ГРИНИШИНИМ.

Романе Дмитровичу, Україна від часу проголошення незалежності України переживала немало складних періодів, але сьогоднішня ситуація в новітній історії чи не найскладніша, адже пов’язана зі здоров’ям та життям кожного українця. Чи не так?..

– Нинішній період, вважаю, найскладніший тому, що ми не розуміємо з чим зустрілися. Якщо стосовно всіх типових хвороб, і навіть важких, як онкологія, туберкульоз тощо, маємо знання і практику щодо лікування, то, зустрівшись  із коронавірусною інфекцією, дотримуємося рекомендацій ВООЗ та, окрім карантину і самоізоляції, обмеження перебування людей в громадських місцях, частого миття рук, використання дезінфікувальних засобів, уникнення контактів із хворими, котрі погано почуваються, ми нічого не можемо більше зробити. Специфічного лікування від цієї інфекції наразі немає.

 Скажу більше: навіть відсутнє обладнання, коли б, борони Боже, настала критична ситуація, щоби довелося масово запобігати смертності нашого населення. Ми бачимо це за прикладами більш економічно розвинених держав світу, які також не можуть дати собі з пандемією ради, бо свого часу знехтували порадами лікарів і не сприйняли всерйоз існуючу загрозу для значної кількості. Україна в цьому сенсі зробила краще, відповідно відреагувавши на пандемію коронавірусу  швидше.

Сьогодні, 7 квітня, на мапі Івано-Франківщини щодо розповсюдження корона вірусу Рогатинщина, дякувати Всевишньому, за офіційними даними ще не має лабораторно підтверджених випадків захворювання на COVID-19, але це, можливо, тому, що в нас не проводять масове тестування.

Хоча цей нуль справді є, але це не означає, що жителів Рогатинщини не протестували. У нас провели тестування близько 10 людей, і жоден із випадків не підтвердив коронавірусної інфекції. Це були ОРЗ та пневмонії. Чи нестача тестів призвела до того, що маємо такий показник?.. Звичайно, з цим можна погодитися, бо коли за кордоном тестують навіть хворих на простуду, то в нас не існує таких можливостей. Але, з іншого боку, маємо чітко розуміти: в нашій ЦРЛ на весь район лежали 8 хворих на пневмонію, двох із них вже виписано, тобто, це є стандартна цифра для теперішнього часу, навіть якщо порівнювати її з аналогічними періодами попередніх років.

Будьмо щирі і відверті: якщо в когось із краян були б явні, відомі всім, ознаки коронавірусу, то люди б самі били в дзвони, приміром, через соціальні мережі.

Як Ви оцінюєте забезпечення пересічного жителя Рогатинщини індивідуальними засобами захисту? Сьогодні і вчора я обійшла майже всі аптеки нашого міста і практично ніде немає масок. Правда, в одній – пропонували  респіратори, але як на розмір пенсії середньостатистичного пенсіонера їхня ціна доволі висока. Кажуть також, що у ветаптеці одноразові медичні маски коштують за штуку 25 гривень.

– Ситуація з масками, на жаль, не така, як би хотілося – цінова політика плюс відсутність масок. Говорімо відверто: ринок масок в Україні працював на Китай. Й упущення наших силових структур і контролюючих органів, які допустили на першому етапі карантину в Україні чи напередодні нього вивіз частини масок із країни. А вони б сьогодні дуже знадобилися нашим громадянам і були б в кожній аптеці. Та все-таки з кожним днем в Україні ситуація з масками  змінюється на краще: наші малі підприємства переформатували  виробництво, перейшовши на випуск захисних костюмів і масок.

На щастя, наше населення завжди знаходить вихід із непростих життєвих ситуацій. От і зараз багато-хто шиє маски власними руками. Маю надію, що невдовзі ситуація з масками покращиться.

Також існувала велика проблема із дизінфікувальними засобами. Зараз їх вже можна придбати, зокрема, в аптеках. До того ж, на території Рогатинського району є виробник цієї продукції – корпорація «Галпродукт». З іншого боку, існують рецепти, розповсюджені в соціальних мережах, як на основі спирту можна виготовити антисептики власноруч.

Яка ситуація щодо забезпечення необхідними засобами наших  медичних працівників?

– Завдяки меценатам і людям доброї волі працівники охорони здоров’я Рогатинщини забезпечені в повному обсязі масками, захисними костюмами, одноразовими рукавичками, бахілами, шапочками, і завтра їх забезпечимо респіраторами третього типу захисту, що дозволять лікарям безпосередньо працювати в осередку зараження.

Ви маєте на увазі первинну і вторинну ланки медичної допомоги?

– Ми з однодумцями не ділимо медицину, а допомагаємо всім медикам. Централізовано направляємо допомогу в ЦРЛ, а головний лікар за потребою інших медичних установ забезпечує їх із тих запасів, закупівлю яких забезпечили доброчинці.

А від держави не виділено нічого?

– На жаль, окрім декількох десятків тестів та невеликої кількості масок та рукавиць, ми від держави нічого не отримали.

У теленовинах  прозвучала інформація, що лікарям буде передбачено доплату до зарплати. Кого це стосуватиметься?

– Це стосується безпосередньо тих медиків, які працюють із людьми, котрі мають підозру на COVID-19 або підтверджену цю інфекцію. Переважно йдеться про медиків опорних лікарень, куди мають доставляти хворих на корона вірус або з підозрою на нього.

 Рогатинська ЦРЛ не є опорною. Наші лікарі працюють у режимі прийому громадян із підозрою на це захворювання. Якщо такі люди є, то їх перевозять до спеціалізованого закладу області.

Дізналася із соціальних мереж про немало Ваших спільно з однодумцями ініціатив, котрі пішли на користь медикам у непростій ситуації. Розкажіть, будь ласка, детальніше про це читачам «Голосу Опілля».

– Ми переважно працюємо з фермерами і фермерськими господарствами. Веду свою діяльність у напрямку меценатства за двома гілками: тісна співпраця з аграріями і і народним депутатом України Едуардом Прощуком. Як результат ЦРЛ, екстрена медична допомога, лабораторний центр і первинна ланка медицини отримали основну допомогу. Також ми допомогли рогатинській поліції. На сьогодні можна ствердно сказати: наші лікарі не бояться йти в осередок зараження, особливо це представники лабораторного центру, які мають безпосередньо виїжджати в джерело зараження.

Окрім засобів індивідуального захисту, завдяки аграріям краю ми придбали бактерицидні опромінювачі відкритого типу ОБПе 3-30, опромінючі-рециркулятори бактерицидні ОРБ 2-15 “Фіолет 01” ( загалом 8 штук) і два монітори пацієнта – технічне обладнання, якого потребує наша ЦРЛ. Загальна сума цільової допомоги становить понад 200 тис. грн.

Тож дозвольте через народну газету краю подякувати за розуміння та підтримку в цей скрутний час депутату Верховної Ради України Е. Прощуку, СФГ – «Тиблевич О.В.», «Надія» (Гірняк Ю.В.), «Промінь» (Хамелко Ю.), «Агростандарт» (Третяк І.С.), «Янтар» (Дуда А.); СГ ТзОВ «Колос» (Внук М.П.); ТОВ – «Уїзд» (Мельник В.Ф.), «Бачів Агро» (Клід В.І.), «Агропартнер» (Верб»яний А.О.); ФГ – «Бурбуляк» (Бурбуляк В.Г.), «Лендпром» (Бирич М.В.), «Персей-Агро» (Слободян В.), «Сидора В.Р.» (Сидор В.Р.), І.Валька (Валько І.В.), І.Гунчака (Гунчак І.), «Т.Матусяка» (Матусяк А.Т.); ФОП  – «Стрихар М.» (Стрихар М.В.), «Цюпило І.В.»: Рогатинському споживчому товариству (Д.Вальнюк). Вдячний за підтримку ТзОВ «Захід-Агро МХП» в особі керівника Бажика П. І.

Територію надання необхідної підтримки Ви поширили й на Букачівську ОТГ…

– Ми отримали інформацію, що там сімейні лікарі та екстрена меддопомога не забезпечені захисними костюмами. І тому в два етапи надали потрібне їм у роботі для захисту: костюми і маски.

Путятинська сільська рада за сприяння ФГ “Сидор” придбала захисний костюм для працівників ФАПу та маски для кожного жителя с. Путятинці. Можливо, знаєте про гарні приклади підтримки від інших наших територіальних громад?

– Ні, на жаль, їх поки немає. Це перша ластівка. Сподіваюся, що їхню ініціативу підхоплять люди доброї волі і в інших громадах. Бо будемо відверті: у наших селах проживає немало людей, які навіть не мають можливості придбати маску. Тому вчинок путятинської громади вартий уваги і дуже позитивний.

А чия це корисна ініціатива возити медиків на роботу та додому?

– Ініціатива моя. Цей підвіз виник після звернення працівників галузі щодо проблематичності добиратися до місця праці у зв» язку з повною відсутністю пасажирських перевезень в умовах карантину. Зарплата медпрацівників на сьогодні мізерна, тому вони не в змозі самостійно щодня їздити на роботу. Спільно з РДА ми акумулювали зусилля і виділили 4 «Шкільних автобуси», забезпечивши їх водіями (двоє – до кожного автобуса). Народний депутат допоміг паливо-мастильними матеріалами десь на 10 днів, і ми ще спрямували з районного бюджету 36 тисяч. грн. додатково.

Сьогодні автобуси курсують зранку і після обіду. Жодної скарги від медпрацівників не надійшло. Цим транспортом можуть їхати на роботу працівники ЦРЛ, первинної ланки, лабораторного центру, окрім того, вирішуємо питання, щоби до них доєдналися також працівники соціального захисту.

Зарплата для цих водіїв не буде фінансуватися з освітянських коштів, виділених із районного бюджету, а ми її фінансуватимемо окремою статтею видатків, а також водії отримають додаткове преміювання.

А яка бюджетна підтримка передбачена медичній галузі району?

– Мушу констатувати прикрий факт: фінансова підтримка є лише з районного бюджету, більше жоден бюджет не допомагає. Ми забезпечуємо не тільки медикаментами, необхідними для надання першої допомоги, а продовжуємо фінансувати придбання комп’ютерної техніки, потрібної для роботи в умовах реформи «вторинки», що розпочалася з 1 квітня ц.р. Для того, щоби налагодити плідну співпрацю з Національною службою здоров’я, необхідно знову підсилювати матеріально-технічну базу лікарні. Підписання договорів для надання оплачуваних державою медичних послуг населенню потім стане знаковим моментом, який відображатиме надходження фінансів до Рогатинської ЦРЛ. Що більше у 2020 р. наша лікарня надасть послуг, то більше у 2021-му вона отримає від держави коштів.

Ми підтримуємо всі галузі району, але сьогодні особливо нашу підтримку спрямовуємо на медицину. Складний момент, який зараз переживаємо, підтверджує те, що до охорони здоров’я ми відносилися погано. Теперішня незабезпеченість в наших лікарнях є наслідком поганого ставлення влади до забезпечення медзакладів.

Чи не зумовить додаткова підтримка медицини  урізання потреб у коштах інших галузей?

– Додаткові асигнування охорони здоров’я будуть за рахунок коштів із перевиконання районного бюджету. Дуже прикро наголошувати на тому, що Рогатинщина вкотре, як й останніми роками, залишається на останньому місці щодо фінансування з обласного бюджету для зміцнення матеріально-технічної бази нашої лікарні.

Чи не зумовив старт реформи на другому рівні медицини в нашому районі вивільнення працівників, переведення їх на неповну зайнятість тощо?

– Навпаки, у Рогатинській ЦРЛ, після проведеного реформування впродовж 2018-2019 рр., сьогодні кількісний склад медпрацівників абсолютно прийнятний для нормального функціонування медзакладу. До кінця поточного року передбачається державне фінансування, що забезпечить в повному обсязі медиків заробітною платою. Наголошую: починаючи з квітня, наша громада буде отримувати послуги в ЦРЛ в основному безкоштовно. Лише на деякі види захворювання не передбачено безплатне лікування, але їх не так уже й багато. І це приємна новина. Якщо Нацслужба здоров’я дотримається тих правил гри, які сама запропонувала, то краяни відчують реальне покращення з точки зору фінансів та якості надання медпослуг.

Що б Ви хотіли сказати, звертаючись до жителів, району, оскільки наступні тиждень-два передбачають пік епідемії коронавірусу в Україні?

– Насамперед, звертаюся до нашої громади, усіх краян із єдиним проханням: незважаючи на гарну погоду й те, що ми напередодні Великодніх свят, бути дуже обережними. Дотримання умов карантину – на першому місці. Треба залишатися вдома, за можливості не виходити за межі свого подвір’я, квартири. Якщо виникає необхідність придбати ліки чи скористатися іншими життєво необхідними послугами, то варто попросити вам допомогти людей, які ходять на роботу (хочу зазначити, велика кількість краян, незважаючи на карантин, безпосередньо працюють на робочих місцях, бо від цього залежить життєдіяльність району). Тож допомагаймо один одному – як можемо, з розумінням ставмося до потреб ближніх.

Щиро Вам дякую за предметне спілкування, яке, сподіваємося, стане корисним для читачів газети.

Ольга КОНОПАДА.

(«ГОЛОС ОПІЛЛЯ», 10 квітня 2020 р., № 12).