Відбулась 34 сесія районної ради

Відбулась 34 сесія районної ради

Сьогодні, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 34 сесія районної ради.

Відбулась 33 сесія районної ради

Відбулась 33 сесія районної ради

В четвер, 25 червня, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 33 сесія …

Відбулася 32 сесія районної ради

Відбулася 32 сесія районної ради

Злагоджено та оперативно, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина, сьогодні, 14 травня 2020 року, відбулось …

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

Рогатинську районну лікарню підтримали місцеві меценати

За підтримки райдержадміністрації та районної ради було налагоджено співпрацю між меценатами Рогатинщини і комунальним …

Відбулася 31 сесія районної ради

Відбулася 31 сесія районної ради

Сьогодні, 23 квітня, під керівництвом голови районної ради Романа Гринишина відбулась 31 сесія районної ради. Зважаючи на …

Попередня
Наступна

Голова ради вітає!

Шановні друзі!

     Щиро вітаю Вас на офіційному сайті Рогатинської районної ради.
Рогатинська земля – це край багатих національних традицій, високого рівня культури, батьківщина талановитих та працьовитих людей, колиска всесвітньовідомої Роксолани – Насті Лісовської. Тут на кожному кроці подих історії, великої і самобутньої, яка писалась мечем і вогнем, горем і радістю впродовж більше як вісімсот років.
Одним із головних принципів діяльності ради є відкритість її діяльності, забезпечення прозорості у прийнятті рішень та готовності до конструктивного діалогу з громадою.
На сайті Ви зможете отримати повну та достовірну інформацію про структуру ради, роботу депутатського корпусу, постійних комісій, рішення ради, переглянути новини та інформаційні повідомлення.
Впевнений, що наша співпраця і спільні зусилля сприятимуть всебічному розвитку Рогатинщини.

З повагою
голова районної ради
Роман Гринишин

Рогатинська районна рада > Новини > Як вийти освіті з «крутого фінансового піке»?

Як вийти освіті з «крутого фінансового піке»?

Низку важливих питань цієї галузі, які заплановано винести на розгляд чергової сесії районної ради наступного тижня, обговорили минулого четверга на засіданні постійної комісії районної ради з питань освіти, культури, національного, духовного відродження та ЗМІ. Серед них – про утворення Світанківської філії І ст. – опорного закладу – Верхньолипицької ЗОШ І-ІІІ ст., про призупинення діяльності Уїздівської ЗОШ І ст., де немає на сьогодні учнів початкової ланки, які б  хотіли тут навчатися, та інші.

Однак серед проблематичніших та найскладніших виявилося узгодження всіх моментів, пов»язаних із затвердженням фактичної мережі дошкільних загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів району на 2018/2019 рр. Як повідомив на засіданні голова райдержадміністрації Петро Білінський, на наступний рік незабезпеченість  фактичної мережі коштами становитиме 26, 8 млн. грн., і ніхто в Києві більше нашому району додаткових коштів не надасть, бо вже навіть цих 7,5 млн. грн., які за рішенням Кабміну нещодавно виділили на виплату заборгованості  вчителям, далися важкою ціною. І надалі без плану виведення освітньої мережі краю з кризової ситуації таких додаткових асигнувань більше не буде. Тому, щоб ввійти  в межі бюджетних асигнувань, керівник виконавчої влади району запропонував як варіант виходу з фінансової скрути понизити ступінь усіх ЗОШ, де є менше 60 учнів, і зокрема, 34 школи і філії початкового рівня, 10 – ЗОШ І-ІІІ ст. та 9 – ЗОШ І-ІІ ст. і винести перспективну мережу на обговорення в сесійній залі районної ради. Втім, саме така кількість дітей не є законодавчо регламентована, а значно менша.
За словами голови районної ради Романа Гринишина, щоб розглянути перспективну мережу шкіл на сесії, районна рада повинна мати рішення стосовно такого важливого питання органів місцевого самоврядування як співзасновників освітніх закладів. Тому у проекті рішення сесії райради «Про затвердження мережі дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів району на 2018/19 рр.» визначено до 1 грудня ц.р. райдержадміністрації розробити прогноз розвитку закладів освіти з 2019-2020 до 2023-2024 рр., провівши попередньо у всіх населених пунктах загальні збори громадян про реформування шкіл у них, щоби при затвердженні районного бюджету на 2019 р. винести на розгляд сесії райради напрацьовані спільно з органами міської, селищної та сільських рад пропозиції.
Інше, за визначенням Р.Гринишина, архіважливе питання для району, аналізували під час розгляду листа Рогатинської міської ради щодо ухваленого 6 вересня ц.р. сесією міськради рішення «Про автономізацію господарської діяльності у навчальних закладах міста». Йдеться про те, щоб своїм рішенням районна рада як засновник цих шкіл надала їм дозвіл самостійно вести бухгалтерію та на власний розсуд розпоряджатися освітньою субвенцією з держбюджету, спрямовуючи її, окрім зарплати працівникам, на вирішення нагальних питань задля покращення матеріально-технічної бази. Однак, як було сказано на засіданні, нинішня кризова ситуація в галузі фінансування освіти району загалом не дасть можливості їм це зробити, оскільки Бюджетний кодекс України передбачає в умовах гострої незабезпеченості коштами на зарплату всі ресурси спрямовувати саме на це. Тож таке «вільне плавання» могло б бути реальним для рогатинських загальноосвітніх закладів після виходу галузі з «крутого фінансового піке», а поки що сподівання їхніх директорів стосовно того, щоб відремонтувати за рахунок освітньої субвенції дах чи замінити вікна, вочевидь, залишаться лише ілюзорними. Така фінансова самостійність могла б лише дати можливість міським педагогам вчасно отримувати заробітну плату за рахунок державних асигнувань відповідно до свого навантаження. Але як тоді бути їхнім сільським колегам-вчителям, адже добре знаємо скільки дітей щодня з сільських населених пунктів їде до шкіл міста?..
«Поки що це питання не на часі,- вважає член постійної комісії, директор Григорівської ЗОШ Ольга Зубанська.- А до його розгляду можна буде повернутися у наступному році, коли відбудеться реформування освіти в районі. Крім того, депутат нагадала присутнім на засіданні керівникам трьох освітніх закладів міста, що у них немало навчається дітей з сіл. Треба не забувати й про учнів та їхні потреби в сільських школах. Колегу підтримав депутат Ігор Ящук, зауваживши, що такий крок викличе хвилю обурення серед сільських педагогів, і спонукатиме їх вийти на акції протесту в більшій кількості, ніж це було нещодавно під час перекриття центральної вулиці Галицької в Рогатині. Коли в районі відбудеться реорганізація шкіл, тоді таку автономізацію можна буде зробити, – вважає депутат. Ігор Михайлович вкотре нагадав про добру традицію проводити в селах громадські слухання з найболючіших питань, де спільно з педагогічною та батьківською громадськістю можна їх узгодити.
Проти підтримки рішення сесії міської ради виступила і директор Нижньолипицької ЗОШ, голова профільної депутатської комісії Галина Галушка, зауваживши: дитина в селі не винна, що навчається в школі, де мало учнів, натомість автономізація міських закладів освіти зумовить ще гірший фінансовий стан сільських шкіл із виплатою зарплати, аніж він є сьогодні. За підрахунками бухгалтерії відділу освіти РДА, після автономізації на міські школи припало б із загальної суми освітньої субвенції в 66 млн. грн. згідно з  нинішньою формулою за приблизними підрахунками 40 %.
Голова РДА П.Білінський вважає, що треба підтримати такий автономний режим міських шкіл із 01.01.2019 р., бо чому повинні страждати вчителі, які мають нормальне навантаження, та бути в рівних фінансових умовах стосовно виплати зарплати з тими сільськими закладами освіти, де на одного вчителя припадає 1,5 учня?..
«Я б не хотів, аби сільські педагоги подумали, що ми хочемо їх фінансово ущемити. Чомусь складається враження, що нас намагаються зіштовхнути одні з одними», – висловив свою думку директор гімназії ім. Володимира Великого Ігор Доронюк. Голова районної ради Р.Гринишин зазначив: районна рада має розглядати проблему у контексті цілого району та закликав разом напрацювати план дій покрокового виходу з кризи освіти району, а виконавчу владу – виконувати делеговані їй державою повноваження, обговоривши це болюче питання в громадах безпосередньо на місцях.

Ольга КОНОПАДА